Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Про монетарну політику

Пріоритетом монетарної політики є досягнення та забезпечення цінової стабільності. Цінова стабільність передбачає незначне зростання цін, а не їх незмінність.

За низької та стабільної інфляції доходи та заощадження українців захищені від знецінення, підприємці можуть здійснювати довгострокові інвестиції у вітчизняну економіку, що сприяє створенню робочих місць.

Національний банк забезпечує цінову стабільність, використовуючи інфляційне таргетування та плаваючий обмінний курс гривні. Основним інструментом монетарної політики є облікова ставка.

Цілі монетарної політики

Пріоритетною цілю монетарної політики Національного банку є підтримка цінової стабільності, тобто низьких та стабільних темпів інфляції.

Цінова стабільність – це ситуація, коли ціни зростають настільки несуттєво, що громадяни не замислюються над інфляцією, ухвалюючи рішення про кредит, вкладання коштів у бізнес або заощадження.

Також Національний банк України сприяє фінансовій стабільності та стійкому економічному зростанню, якщо це не перешкоджає досягненню цінової стабільності.

Інфляційне таргетування

Режим інфляційного таргетування передбачає наявність певних елементів:

  • публічне оголошення кількісних цілей з інфляції;
  • зобов'язання центрального банку досягати інфляційних цілей;
  • основний інструмент монетарної політики – ключова процентна ставка;
  • гнучкість обмінного курсу;
  • чітке і прозоре інформування про мотивацію прийнятих рішень;
  • управління інфляційними очікуваннями.

Інфляційне таргетування довело свою ефективність у країнах зі схожими на Україну умовами функціонування. Зокрема у зниженні інфляції та стабілізації економічного росту. Національний банк використовує режим інфляційного таргетування з метою найкращого сприяння стійкому економічному зростанню України.

Облікова ставка

Національний банк встановлює облікову ставку для досягнення цілей щодо інфляції. Змінюючи облікову ставку, ми впливаємо на короткострокові процентні ставки за операціями на міжбанківському ринку.

Це позначається на зміні процентних ставок за кредитами та депозитами, які банки пропонують для підприємств та населення. Водночас це впливає на споживання та інвестиції громадян і підприємств, а отже - і на інфляцію. Такий зв’язок між обліковою ставкою та інфляцією називається трансмісійним механізмом.

Заходи монетарної політики вимагають часу, щоб позначитися на економіці та вплинути на інфляцію. Через це монетарна політика завжди спрямована на перспективу.

Національний банк встановлює облікову ставку на основі прогнозу щодо ймовірного рівня інфляції в майбутньому, а не сьогодні.

Ми оприлюднюємо свій прогноз, у тому числі інфляції та облікової ставки, в Інфляційному звіті.

Плаваючий обмінний курс гривні

Плаваючий обмінний курс гривні дозволяє економіці України пристосовуватися до змін у зовнішньому і внутрішньому середовищі та протистояти негативним впливам.

Тому Національний банк застосовує режим плаваючого обмінного курсу. Це означає, що обмінний курс формується під впливом попиту і пропозиції на іноземну валюту.

Національний банк не встановлює цілей щодо підтримки обмінного курсу на певному рівні.

Ми не протидіємо ринковим чинникам формування обмінного курсу, але проводимо валютні інтервенції, щоб згладити надмірну курсову волатильність, накопичити міжнародні резерви та виконати інші стратегічні завдання.