На валютному ринку України здійснюються операції з купівлі/продажу безготівкової та готівкової іноземної валюти, а також банківських металів. Учасниками валютного ринку України є банки та небанківські установи, клієнти банків, а також Національний банк. Регулятор здійснює операції на валютному ринку з метою згладжування надмірних коливань та накопичення міжнародних резервів. Національний банк розраховує офіційний курс гривні до іноземних валют та курс банківських металів.
-
Чи має право банк вимагати пред’явлення паспорта під час здійснення продажу фізичній особі готівкової іноземної валюти до 400 тис. грн в еквіваленті?
Нормативно-правові акти Національного банку не встановлюють вимоги щодо пред’явлення паспорта під час здійснення такої операції. Водночас, банк самостійно визначає систему моніторингу операцій своїх клієнтів і має право вимагати пред’явлення паспорта.
Обґрунтування
Порядок та умови проведення валютно-обмінних операцій визначені Положенням про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженим постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 № 1, та Положенням про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженим постановою Правління Національного банку України 02.01.2019 № 2. Разом з тим, проведення вказаних операцій здійснюється з урахуванням вимог законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Чи дозволяється купувати іноземну валюту з метою надання резидентом позики/поворотної фінансової допомоги нерезиденту?
Так.
Обґрунтування
Під час здійснення операцій із надання резидентом позики/поворотної фінансової допомоги в іноземній валюті нерезиденту (ураховуючи купівлю іноземної валюти) такий резидент та його обслуговуючий банк мають керуватись нормами розділу ІХ (у частині дотримання встановлених лімітів на проведення відповідних операцій) та розділу Х (у частині умов, порядку та особливостей здійснення операцій за поточними рахунками клієнтів банків) Положення № 5.
Чи може клієнт банку купувати іноземну валюту для здійснення авансових платежів за договорами з імпорту товарів?
Так. Нормативно-правові акти Національного банку не містять заборони щодо купівлі іноземної валюти юридичними особами та фізичними особами − підприємцями для проведення авансових платежів (попередньої оплати) за імпорт товару за зовнішньоекономічним договором (контрактом).
Обґрунтування
Пункт 54 розділу V Положення № 5 визначає особливості здійснення лише окремих операцій з купівлі іноземної валюти з метою проведення юридичними особами та фізичними особами − підприємцями розрахунків з нерезидентом за імпорт товарів, які поставлені в Україну.
Чи дозволяється фізичним особам-резидентам інвестувати за кордон через іноземного брокера (посередника)?
Так. Такі операції мають здійснюватися в межах е-ліміту (200 тис євро на календарний рік) та з урахуванням обмежень на здійснення інвестицій в певні іноземні країни, що визначені Положенням № 5 (офшорні юрисдикції, державу-агресор/окупант, держави, що не виконують рекомендації FATF тощо).
Обґрунтування
Нормативно-правові акти Національного банку України не обмежують право резидента у виборі, яким саме чином він планує інвестувати за кордон. Наприклад, для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому випадку кошти переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.
Такі операції мають здійснюватися протягом календарного року на загальну суму, що не має перевищувати в сукупності 200 тис євро включно (пункт 88 розділу ІХ Положення № 5).
Слід також враховувати, що пунктом 144 розділу І Положення №5 заборонені валютні операції з інвестування за кордон у випадках, якщо об’єкт інвестиції та/або продавець-нерезидент цього об’єкта має реєстрацію (місцезнаходження, місце проживання) в державі (на території):
- яка віднесена Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон;
- що визнана Верховною Радою України державою-агресором/державою-окупантом (такою державою є Російська Федерація);
- яка не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, які проводять діяльність у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;